Inne z Ulica/Historia
48 wyświetleń
302 wyświetleń
224 wyświetleń
89 wyświetleń
138 wyświetleń
195 wyświetleń
219 wyświetleń
67 wyświetleń
336 wyświetleń
182 wyświetleń
109 wyświetleń
22908 wyświetleń
69 wyświetleń
261 wyświetleń
95 wyświetleń
195 wyświetleń
71 wyświetleń
110 wyświetleń
210 wyświetleń
281 wyświetleń
212 wyświetleń
48 wyświetleń
103 wyświetleń
297 wyświetleń
836 wyświetleń
232 wyświetleń
324 wyświetleń
573 wyświetleń
58 wyświetleń
242 wyświetleń
118 wyświetleń
56 wyświetleń
330 wyświetleń
117 wyświetleń
147 wyświetleń
940 wyświetleń
273 wyświetleń
169 wyświetleń
124 wyświetleń
378 wyświetleń
758 wyświetleń
186 wyświetleń
446 wyświetleń
231 wyświetleń
562 wyświetleń
112 wyświetleń
234 wyświetleń
1342 wyświetleń
734 wyświetleń
174 wyświetleń
125 wyświetleń
101 wyświetleń
257 wyświetleń
324 wyświetleń
172 wyświetleń
365 wyświetleń
186 wyświetleń
195 wyświetleń
221 wyświetleń
476 wyświetleń
71 wyświetleń
957 wyświetleń
506 wyświetleń
134 wyświetleń
386 wyświetleń
129 wyświetleń
161 wyświetleń
185 wyświetleń
47 wyświetleń
192 wyświetleń
581 wyświetleń
280 wyświetleń
132 wyświetleń
265 wyświetleń
195 wyświetleń
69 wyświetleń
157 wyświetleń
6075 wyświetleń
317 wyświetleń
104 wyświetleń
342 wyświetleń
198 wyświetleń
225 wyświetleń
167 wyświetleń
224 wyświetleń
181 wyświetleń
1056 wyświetleń
5684 wyświetleń
532 wyświetleń
826 wyświetleń
4483 wyświetleń
1513 wyświetleń
844 wyświetleń
316 wyświetleń
21193 wyświetleń
634 wyświetleń
939 wyświetleń
428 wyświetleń
939 wyświetleń
375 wyświetleń
1140 wyświetleń
1491 wyświetleń
703 wyświetleń
10263 wyświetleń
448 wyświetleń
586 wyświetleń
564 wyświetleń
1380 wyświetleń
9912 wyświetleń
1536 wyświetleń
2764 wyświetleń
81 wyświetleń
5874 wyświetleń
1796 wyświetleń
2163 wyświetleń
2127 wyświetleń
2607 wyświetleń
2795 wyświetleń
2584 wyświetleń
2359 wyświetleń
2872 wyświetleń
491 wyświetleń
2538 wyświetleń
3113 wyświetleń
3446 wyświetleń
2843 wyświetleń
408 wyświetleń
360 wyświetleń
19 wyświetleń
3152 wyświetleń
117 wyświetleń
4317 wyświetleń
2681 wyświetleń
3418 wyświetleń
3203 wyświetleń
2771 wyświetleń
2627 wyświetleń
3332 wyświetleń
3914 wyświetleń
2893 wyświetleń
3965 wyświetleń
2295 wyświetleń
3528 wyświetleń
3330 wyświetleń
2718 wyświetleń
4043 wyświetleń
2692 wyświetleń
3157 wyświetleń
1655 wyświetleń
3314 wyświetleń
25724 wyświetleń
3855 wyświetleń
2806 wyświetleń
2405 wyświetleń
2475 wyświetleń
7415 wyświetleń
2845 wyświetleń
3189 wyświetleń
4196 wyświetleń
3119 wyświetleń
4172 wyświetleń
2929 wyświetleń
3239 wyświetleń
2884 wyświetleń
3752 wyświetleń
2683 wyświetleń
2416 wyświetleń
3036 wyświetleń
2206 wyświetleń
3771 wyświetleń
5361 wyświetleń
4309 wyświetleń
3888 wyświetleń
3008 wyświetleń
2634 wyświetleń
3004 wyświetleń
3353 wyświetleń
3137 wyświetleń
6574 wyświetleń
4201 wyświetleń
7492 wyświetleń
2530 wyświetleń
3479 wyświetleń
10498 wyświetleń
3161 wyświetleń
164 wyświetleń
7168 wyświetleń
4144 wyświetleń
3161 wyświetleń
314 wyświetleń
4722 wyświetleń
4851 wyświetleń
3522 wyświetleń
4125 wyświetleń
6167 wyświetleń
5767 wyświetleń
4628 wyświetleń
19068 wyświetleń
15765 wyświetleń
3919 wyświetleń
4905 wyświetleń
3128 wyświetleń
5701 wyświetleń
4989 wyświetleń
3851 wyświetleń
9306 wyświetleń
112862 wyświetleń
3623 wyświetleń
3999 wyświetleń
4144 wyświetleń
5035 wyświetleń
3812 wyświetleń
4290 wyświetleń
10242 wyświetleń
4710 wyświetleń
4126 wyświetleń
4088 wyświetleń
4182 wyświetleń
4232 wyświetleń
4611 wyświetleń
7016 wyświetleń
3725 wyświetleń
3943 wyświetleń
4830 wyświetleń
52 wyświetleń
5428 wyświetleń
10273 wyświetleń
6561 wyświetleń
4263 wyświetleń
4984 wyświetleń
4355 wyświetleń
4283 wyświetleń
5315 wyświetleń
6851 wyświetleń
5140 wyświetleń
4502 wyświetleń
4620 wyświetleń
5109 wyświetleń
5633 wyświetleń
3974 wyświetleń
8932 wyświetleń
5058 wyświetleń
5642 wyświetleń
4619 wyświetleń
6096 wyświetleń
5728 wyświetleń
5644 wyświetleń
5251 wyświetleń
4671 wyświetleń
4848 wyświetleń
4712 wyświetleń
4803 wyświetleń
7555 wyświetleń
4838 wyświetleń
7665 wyświetleń
4584 wyświetleń
8415 wyświetleń
5694 wyświetleń
6899 wyświetleń
4548 wyświetleń
6940 wyświetleń
6841 wyświetleń
5825 wyświetleń
7567 wyświetleń
6420 wyświetleń
5948 wyświetleń
5292 wyświetleń
5327 wyświetleń
30 wyświetleń
30 wyświetleń
5912 wyświetleń
5489 wyświetleń
5961 wyświetleń
5766 wyświetleń
5648 wyświetleń
6196 wyświetleń
5485 wyświetleń
9394 wyświetleń
6524 wyświetleń
Ulica
Wypadki • Inne • Historia • Sonda • Kultura • Natura • Lubię to Leszno • Zdrowie • Rekreacja • Polityka i Samorządność • Teatr - kabaret - widowiska • Świąteczne • Z lotu ptaka • Pożary, Straż • Policja, Niebezpieczeństwo • Drogi, inwestycje, biznes • Wojsko, Bezpieczeństwo • WOŚP • Epidemia • Powodzie, susze, śnieg, wichury, szkody, awarie • Festyny, Przemarsze • Leszczyniacy 100-Lecia • Pomagamy Ukrainie • Zgromadzenia, Manifestacje, Protesty • Religia, KościółTaniec
Jumpstyle • Grupy • Cheerleaderki • Mażoretki • Break dance/Hip hop • Nauka • Balet • Towarzyski • Bale i zabawyExtreme
Parkour • Bungee • Rekordy • Freerun • Park linowy • Inne • Landkiting • Spadochroniarze • Paralotnie • Morsy • Nurkowanie • Skateplaza • LotniczeAudycje
Radio • Promocja i reklama • Poradniki • Film • Chef vs Szef • Spotkania w Ratuszowej • Telewizja, BlogiMotoryzacja
Quady • Motocykle • Samochody • 4x4 • Kolej • Traktory i maszynySzkoła
Przedszkole • Codzienność:) • Twórcze odloty • Zjazdy i wspomnienia • Inauguracje, Absolutoria, Otwarcia • Studniówki, Połowinki, Zabawy absolwentów • Wakacje, FerieMuzyka
Teledyski • Koncerty • Studyjne • Clubbing • Mam talent • Wywiady i inne • Świąteczne • Ludowa, Chóry, OrkiestrySport
Biegi • Piłka nożna • Futsal • Rowerowe • Lotnicze • Koszykówka • Zimowe • Footbag • Piłka ręczna • Konne • Wodne • Freestyle Football • Siatkówka • Szermierka • Walki • Szachy • Lekkoatletyka • Inne • Triathlon • Motoryzacja • Tenis • Futbol amerykański • Petanque • Kręgle • Boks, MMA • Speedrower • StrzelectwoModa i uroda
Moda • Wizaż • Fryzjerstwo • Miss • FitnessPodróże
W kraju • Za granicą • PozdrowieniaŻużel
2026 • 2025 • 2024 • 2023 • 2022 • 2021 • 2020 • 2019 • 2018 • 2017 • 2016 • 2015 • 2014 • 2013 • 2012 • 2011 • 2010 • 2009 • 2008 • 2007 • 2006 • 2000-1991 • 2005-2001 • 1990 i starsze • KibiceZwierzęta
Wystawy • Tresura • InneRadio
Temat dla reportera • Magazyn Sportowy • O tym się mówiWędkarstwo
Zawody • Okazy • MetodyIII Leszczyńskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2015)

|
Opis 1 marca 2015, Leszno. |
https://www.facebook.com/LeszczynscyPatrioci
Komentarze (93)
Chwała prawdziwym Bohaterom - na pewno nie tym, którzy pierwsi uciekają z zagrożenia, którzy siłą zmuszają innych do określonych czynów i działań, którzy krytykują jeden system polityczny za zniewalanie społeczeństwa sami swoim działaniem zniewalają innych.
Czy bohaterem jest ten, który maskuje twarz chustą, zasłania głowę kapturem?
Panie Prezydencie, Wiceprezydencie Jóźwiak - jak bardzo pana takie działania popiera, proszę się określić, proszę siebie określić, proszę ujawnić Pana działalność z okresu pana młodości.
Powielasz komunistyczną propagandę - pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie świadomie.
Jestem KRYTYCZNY wobec TVN czy Onetu, ale nawet tam zrozumieli, że to są patrioci ...
http://onet.tv/k/polimaty/polimaty-zolnierze-wykleci/c853e
W każdej szkole powinni o tym uczyć w możliwie atrakcyjny sposób.
3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczypospolite j Polskiej, na wniosek Prezydenta Rzeczypospolite j Polskiej, ustanowił dzień 1 marca świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spośród 417 posłów obecnych na posiedzeniu sejmu, za głosowało 406.
Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościo wej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Dlaczego 1 marca?
Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim,Mie czysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!!!!
Pod sztandarem ŚMIERĆ WROGOM - bez jasnej deklaracji maszeruje elita miasta! Święto, które oddaje cześć walczącym o niepodległość staje się pokazówk¡ kiboli spod znaku UNII LESZNO...TO NIE JEST PATRIOTYZM moim zdaniem to jest MODA KIBOLI którzy tak na prawde z historią w większości są na bakier, albo znaja jej akurat wycinek, który pasuje im do dzisiejszej zabawy w twardych i patriotycznych ludzi.
ŚWIETO KTÓRE MOGŁO BYĆ RZECZYWISTYM ODDANIEM CZCI BOHATEROM WALKI Z KOMUNIZMEM stało się zabawą dla kiboli..
A te race to mi się z rozróbą na stadionie kojarzą.. po co to ?
To prawda nie jeden z nich na palach i dworach jechał w mojej szkole a teraz patriotyzm... Śmiać mi się chce...
Zaraz zajmą się ekonomia i podatkami.
Pozdrawiam
Nauczyciel
Wszystko przez grubą kreskę Mazowieckiego :-(
Raz sierpem...
Kochana Wisiu! Jeszcze żyję, chociaż są to prawdopodobnie już ostatnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy, a ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów Twoją ręką napisanych (...). Ten ból składam u stóp Boga i Polski (...). Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne."
Ppłk Ciepliński w 1934 r. ukończył Korpus Kadetów w Rawiczu. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykroć Krzyża Walecznych. 1 marca 1951 r. Łukasz Ciepliński został zabity strzałem w tył głowy w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB na Mokotowie w Warszawie. To ten dzień został ustanowiony przez Sejm RP, a więc reprezentantów całego narodu jako "Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych".
Obecnych 416 posłów:
PO - 191 za/5 przeciw (Panowie Borowiak i Ziemniak za)
PiS - 131 za,
SLD - 31 za/1 przeciw/3 wstrzymało się (Pani Łybacka i Pan Szczepański za)
PSL - 26 za,
PJN - 16 za,
niezrzeszeni - 5 za/2 przeciw
SDPL - 4 za,
DKP SD - 2.
Zatem reprezentanci narodu opowiedzieli się w większości za uczczeniem Żołnierzy Wyklętych.
Na fladze widnieje napis ŚMIERĆ WROGOM OJCZYZNY, który mam nadzieje, że jest dla wszystkich zrozumiały.
W tym kraju będzie normalnie, gdy do władzy dojdą prawdziwi Polacy, a nie Żydokomuna. Bronek dziś znowu się ośmieszył mówiąć o ofiarach Żołnierzy Wyklętych...ja nie wiem czy ten człowiek specjalnie to robi czy po prostu jest taki tępy? Ale co z tego skoro i tak 10 maja zagłosuje na niego mniej więcej 50% ludzi? Gdzie my żyjemy? Mam nadzieje, że za jakieś 20 lat będzie już w miare normalnie i moje dzieci będą żyły w kraju wolnym od czerwonej hołoty.
CHWAŁA BOHATEROM !!!!!
(...))W ŚWIECIE !
Czyżby lewica spinała (...)) bo kibice ich nienawidzą ?
RAZ SIERPEM RAZ MŁOTEM W CZERWON¡ HOŁOTÊ !!
Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Józef Rzepka po rozbiciu III Komendy WiN-u to właśnie oni powołali w styczniu 1947 r. kontynuację największej organizacji podziemnej. Zajęli się działalnością wywiadowczą i propagandową. Wszyscy zostali aresztowani przez UB i poddani brutalnemu śledztwu, o którym mówił podczas rozprawy Łukasz Ciepliński: W czasie śledztwa leżałem skatowany w kałuży własnej krwi. Mój stan psychiczny był w tych warunkach taki, że nie mogłem sobie zdawać sprawy z tego, co pisał oficer śledczy. Przez komunistyczny sąd zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w potylicę, 1 marca 1951 r.
Urząd Bezpieczeństwa od 1948 r. kontynuował działalność WiN poprzez zorganizowany przez siebie V Zarząd Główny Zrzeszenia WiN. W ten sposób wyłapywali resztki konspiracji polskiej.
. W pierwszych dniach czerwca 1946 roku szwadron ppor. Żelaznego działał w rejonie Dzierzgonia i Sztumu, rozbrajając posterunki milicji i wywołując kontrakcję sił przeciwnika. W efekcie 10 czerwca 1946 roku podczas postoju we wsi Tulice szwadron został zaatakowany przez grupę operacyjną UB i MO. Co prawda grupa ta została całkowicie rozbita, ranny jednak został ppor. Żelazny.
Dowództwo nad szwadronem przejął ppor. Olgierd Christa Leszek, nakazując bezzwłoczny wymarsz z miejsca potyczki. Najważniejszym celem było zapewnienie rannemu Żelaznemu opieki medycznej. Został on umieszczony początkowo w majątku Zielenice, jednak jeszcze tego samego dnia przetransportow ano go do nieodległego Czernina.
Do całości tych wydarzeń, doszedł czynnik ludzkiej zdrady. W wyniku podjęcia współpracy z UB łączniczki Łupaszki Reginy Żelińskiej ps. Regina resort bezpieczeństwa uzyskał informacje o właścicielach majątków udzielających pomocy wileńskim oddziałom.
28 czerwca 1946 grupa funkcjonariuszy PUBP z Malborka wyruszyła w celu aresztowania administratora majątku Zielenice Józefa Piątka. Nie zastawszy go jednak w Zielenicach kontynuowano dalsze poszukiwania. Tym sposobem funkcjonariusze UB i milicji trafili do Czernina, gdzie w zasadzie przypadkowo natknęli się na ppor. Zdzisława Badochę Żelaznego. Miał on tego dnia opuścić Czernin wraz z przybyłym już tam łącznikiem mjr Łupaszki Stanisławem Szczykno Stachem. Podjęta próba ucieczki zakończyła się śmiercią Żelaznego. Zauważony podczas opuszczania pałacyku przez milicjanta Bolesława Łagockiego zaczął się ostrzeliwać. Wydawało się, że zdoła ujść lecz wtedy został ponownie ranny i zginął od wybuchu rzuconego przez milicjanta granatu.
Podporucznik Zdzisław Badocha Żelazny zginał w wieku 23 lat, był pełnym życia, niezwykle pogodnym człowiekiem, szanowanym i serdecznym kolegą, znakomitym dowódcą i oficerem. Przez niemal 50 lat propaganda komunistyczna przedstawiała Jego wizerunek jako zdegenerowanego bandyty, bezwzględnego mordercy niewinnych osób, milicjantów, kolejarzy itp. Dopiero od niedawna dzięki pracy wielu historyków możemy poznać prawdziwy niezafałszowany wizerunek Zdzisława Badochy i jego żołnierzy, którzy niemal wszyscy zapłacili najwyższą cenę za walkę pod rozkazami mjr Łupaszki i ppor. Żelaznego. Zarówno On jak i wielu innych nie ma dzisiaj własnego grobu, ich ciała zostały potajemnie pogrzebane w nieznanych miejscach.
CHWAŁA BOHATEROM !!!
Jeżeli Bóg i nauka Kościoła są Wam naprawdę bliskie a nie tylko na pokaz, to może podpowiedzią będą słowa Papieża Franciszka:"- Wydaje się trudnym, by miłować swego wroga - oświadczył papież - Ale Jezus o to nas prosi". "Jeśli nie kochasz nieprzyjaciół swoich nie jesteś chrześcijaninem !" - to cytat z bliższej Wam "Frondy" a nie z Gazety Wyborczej, TVN czy tym podobnych mediów. Łatwo go znaleźć w Internecie i oddać się w ciszy przemyśleniom.
Pomyśl zanim ponownie napiszesz. Ktoś, komu nie podoba się zachęta do zabijania wrogów ojczyzny lub inne zachowanie pojedynczych osób, ma przychodzić na obchody święta i mówić im o tym w twarz. Przecież taka szczera wypowiedź zostałaby odebrana jako prowokacja i mogłaby zakłócić obchody tego święta. Chciałbyś taką osobę wyzwać na przy pomniku, mówiąc głośno co o niej myślisz? Bardzo tego chciałbyś? O takim "bohaterstwie" i "chwale" marzysz?
noc 19/20 kwietnia 1946 Radomsko oddział KWP dowodzony przez Jana Rogólkę Grota dokonał napadu na urząd PUBP celem uwolnienia więźniów. Po akcji dokonano uprowadzenia napotkanych przypadkiem 7 żołnierzy z jednostki łączności Armii Czerwonej wracających z Niemiec. Na rozkaz Henryka Glapińskiego Klingi zostali rozstrzelani pod Grabami strzałami w tył głowy. (Paweł Kowalski, Tragedia pod Grabami, IPN 2001)
2.
6 lutego 1946 grupa Józefa Kurasia ps. Ogień zastrzeliła w Nowym Targu miejscowego rabina, Dawida Grasgrina, który przeżył Holocaust ukrywając się w słowackim klasztorze. (Związek Żydów w Nowym Targu i okolicy Podhala w Izraelu)
3.
27 maja 1945 Przedborze: Oddział NSZ Władysława Kołacińskiego Żbika dokonał uprowadzenia dziewięciorga ocalałych z holocaustu Żydów w tym jednej kobiety i dziecka. Zostali rozstrzelani w lesie. (D. Engel, Patterns of a Anti-Jewish Violence in Poland, 1944-1946, Yad Vashem Studies, vol. 26, 1998
4.
24.01.1946 Zamordowano właściciela młyna w Trybszu pow. Nowy Targ. (6) [142] Według artykułu Leszka Konarskiego z Przeglądu, właściciel młyna nazywał się Paweł Bizub i był Słowakiem. Śmiertelnie postrzelony miał zostać również jego syn, Jakub. http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/ogien-byl-bandyta-0
5.
16.8.1946 Grupa Groźnego zamordowała Franciszka Jurasa za rzekomą współpracę z bezpieką.
itd
I to głównie te oddziały zabijały zwolenników ludowej władzy: 4018 milicjantów, 1616 ubeków, 3729 zwykłych żołnierzy oraz 495 funkcjonariuszy ORMO. Razem - 9858, a więc prawie 10 tysięcy.
Co najbardziej makabryczne do tej liczby trzeba dodać zupełnie bezbronne i w nic niezaangażowane ofiary cywilne (5150 osób), na przykład chłopów, którzy ośmielili się przyjąć ziemię z reformy rolnej, a nawet nauczycieli jadących na głęboką prowincję walczyć z analfabetyzmem.
Nie wolno też zapomnieć o zamordowaniu przez patriotyczne podziemie co najmniej 187 małych dzieci. Za to tylko, że ich rodzice stanęli po niesłusznej stronie.
Ofiarami byli także żołnierze Armii Czerwonej, a choć ostatnie liczby (podobnie jak liczba Żydów pomordowanych w pogromach) są tylko szacunkowe, więc lepiej ich z ostrożności historycznej nie przytaczać, to wiadomo, że idą w tysiące.
Proste zestawienie liczby zabitych z rąk żołnierzy wyklętych w okresie powojennym - 9858 + 5150 = 15.008 Polaków - z liczbą żołnierzy niemieckich poległych na ziemiach polskich w czasie okupacji - 5733 żołnierzy, a więc niespełna 6 tysięcy - bardzo zmienia literacki, czy mitomański obraz polskiego podziemia.
Przy okazji policzmy:W okresie okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich od 1939 do 1944 roku z rąk ZWZ i AK zginęło łącznie 5733 żołnierzy okupanta. Zaokrąglając - okupacja trwała 366 dni, co przemnożone przez 4 lata daje 1464 dni. Tak więc średnio każdego dnia na terenie okupowanej Polski ginęło niecałe 4 żołnierzy okupanta.
A to, że z ręki polskiego podziemia - już po wojnie! - padło ponad 2,5 razy więcej Polaków, niż Niemców w czasie okupacji - musi zastanawiać. Musi.
Podsumowując:Z tego wynika, że po wojnie całe to podziemie zabiło TRZY RAZY WIÊCEJ Polaków, niż podczas okupacji - Niemców!
No bo zsumowane ofiary podziemia po wojnie to 9858+5150=15.008.
A podczas wojny z ręki tych wszystkich partyzantów zginęło 5733 żołnierzy okupanta...
Wsór ZW byli też kreci i komunistyczni prowokatorzy (oni wieerzyli w to co robią - co nie zmienia faktu,
:ZE KOLABORUJ¡C Z OKUPANTEM (W WARUNKACH WOJNY O PRZRTWANIE KRAJU JAKO POLSKI, a nie kolejnej republiki))- ZASŁUŻYLI NA ŚMIERĆ.
Nie ma się co dziwić, że eliminowani byli też żydzi będący pracownikami lub współpracownika mi UB czy NKWS.
Tajem u śmiuerć należała się niezależnie od tego jakiej był narodowości czy wyznania - kryterium była kolaboracja z okupantem.
Niestety także do ZW przenikali kolaboranci, których celem była dodatkowa dastabilizacja sytuacji i odwrócenie się cywilnego wsparcia dla ZW, bez którrego nie mogliby przetrwać ...
Tyle im jeszcze pozostało i niech się ślinią, aż zajadów dostaną !!!
Poczytaj trochę historii, a nie ulegaj IPN-owskiemu praniu mózgów
6 XII 1944 r. we wsi Miłkowice, pow. bielski (Podlasie), oddział AK zamordował matkę i córkę Grzegorza Jarockiego, żonę i dwoje dzieci Michała Bojara, Stanisława Maksymiuka i jego matkę oraz trzy kobiety pochodzące z Sokołowa Podlaskiego.
13 II 1945 r. w Drozdowie, powiat łomżyński, bojówka AK wrzuciła granaty do mieszkania Marcela Grzędy. Następnie bandyci weszli do mieszkania i strzałami z pistoletu pozbawili życia: Marcela Grzędę (lat 62), Lucjana Pińkowskiego (lat 13), Witolda Pińkowskiego (lat 11), Zofię Pińkowską (lat 7).
17 II 1945 r. w Sokołach, powiat wysokomazowieck i, bojówka AK Huzara" i Zemsty" dokonała napadu na dom zamieszkany przez obywateli narodowości żydowskiej. Zabito sześć osób, w tym czteroletnie dziecko.
8 III 1945 r. w Czarnej Średniej, pow. bielski (Podlasie), 10-osobowa bojówka AK-WiN wymordowała rodzinę Maksymiuków: Aleksander (lat 45), Aleksander (lat 18), Władysław (lat 5) i Eugenia (lat 11).
4 VI 1945 r. banda WiN zamordowała Pawła Wasilewskiego, jego żonę i 3-letnie dziecko we wsi Sadek, powiat sokólski.
7 VI 1945 r. we wsi Gawrychy w powiecie łomżyńskim bojówka NSZ wymordowała 6-osobową rodzinę Rybińskich: Stanisława (lat 49), członka ZSL, gospodynię domową Józefę (lat 45), robotnika Kazimierza (lat 26), Juliana (lat 9), Witolda (lat i nauczycielkę Leokadię (lat 21).
21 VI 1945 r. we wsi Krejwiany, powiat sokólski, członkowie bandy WiN uprowadzili gajowego Wiktora Szyszkę, jego żonę Stefanię i ich 8-letnią wychowankę Stefanię Godlewską, których rozstrzelali w lesie.
22 VIII 1945 r. we wsi Janczewo, powiat łomżyński, bojówka pod dowództwem Cz.D. ps. Tygrys" podpaliła budynek mieszkalny, w którym spłonęły żywcem trzy osoby, w tym dwoje dzieci.
16 XII 1945 r. we wsi Chilimony, powiat sokólski, 40-osobowa banda WiN zamordowała czterech jej mieszkańców: z rodziny Szczerbaków: Józefa (lat 67), Bazylego (lat 28), Marię (lat 3) oraz Jakuba Janucika (lat 58).
29 I 1946 r. banda Burego" we wsi Zaleszany, pow. Bielski (Podlasie), od godz. 6 rano do 14 odpoczywała. O godz. 14 spędzono wszystkich mieszkańców wraz z dziećmi do domu Dmitra Sacharczuka i okrążając go, podpalono. Inni członkowie bandy w tym czasie pociskami zapalającymi podpalali zabudowania wsi. Po upewnieniu się, że chata z ludźmi spłonie, bandyci się oddalili. Spłonęło żywcem 14 osób, w tym siedmioro dzieci. Wśród dzieci byli: Sergiusz Leończuk (lat 1), Nadzieja Leończuk (dwa tygodnie), Michał Niczyporuk (lat 16), a kobieta o nazwisku Niczyporuk spłonęła z nienarodzonym płodem, którego głowa wystawała z zesmażonego brzucha matki.
7 IV 1946 r. bojówka bandy Huzara" na kolonii Michałki, pow. wysokomazowieck i, zamordowała 4-osobową rodzinę Wincentego Wójcika, tj. rodziców i dwoje dzieci. Przy zwłokach pozostawili kartkę z napisem: Za współpracę z demokracją".
27 V 1946 r. członkowie bojówki Klona" (B.J.) uprowadzili i zamordowali mieszkańców wsi Płaska, pow. augustowski: Teofilę Malczewską (lat 50) i jej syna Zygmunta Malczewskiego (lat 15), córkę Władysławę (lat 17). Zbrodni dokonali Gabryś" (M.G.) i Lot" (E.K.).
16 VIII 1946 r. bojówka Żbika" w nocy w gajówce Kordon leśnictwa w Pietkowie zamordowała gajowego Jana Adamskiego, jego żonę Stefanię, Stanisława Sawickiego (lat 10) i Stanisławę Sawicką (lat 13) oraz Antoniego Znajdę. Gajówkę spalono razem z ofiarami.
22 II 1947 r. bojówka NZW dowodzona przez Rolę" we wsi Łady Borowe, pow. łomżyński, zamordowała: Aleksandra Mozolewskiego (lat 55), Wiesława Mozolewskiego (lat 9), Helenę Mozolewską (lat 28), Sabinę Mozolewską (lat 6), Stanisławę Myślińską (lat 42), Aleksandra Myślińskiego (lat 16), Stanisława Myślińskiego (lat 18), Wiesławę Myślińską (lat 9) i Józefę Zaniewską (lat 45).
16 V 1947 r. grupa Młota" uprowadziła Władysławę Bartoszuk i jej 8-letnią córkę mieszkanki wsi Burchaty oraz Marię Danieluk ze wsi Bujnowo, pow. bielski.
11 VI 1947 r. trzej członkowie bojówki Żbika" we wsi Piętki-Gręzki, pow. wysokomazowieck i, wyprowadzili za wieś i zamordowali koło wsi Dmochy Tadeusza Piętkę (lat 14).
2 VII 1947 r. bojówka Roli" pod dowództwem Sokolika" zamordowała troje mieszkańców wsi Łady-Borowe, pow. łomżyński: Marię Grudowską (lat 40), Julię Grzymałę (lat 61) i Tadeusza Grądowskiego (lat 16).
1 VIII 1947 r. we wsi Jabłoń-Piotrowce, pow. wysokomazowieck i, bojówka Cygana" strzałami w tył głowy pozbawiła życia następujące osoby: Paweł Płoński (lat 61), Wiktoria Płońska (lat 44), Jadwiga Płońska (lat 17), Irena Płońska (lat 16) i Helena Płońska (lat 12). Za to, że Paweł Płoński wraz z synem nie dał konia z wozem bandycie ps. Zemsta" .
Liczba zamordowanych Polaków na terytorium ZSRR w latach trzydziestych - 200 tys. - źródło GW.
Zginęli w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 r, - 2500 żołnierzy
Jeńcy Polscy zamordowani m.in. w Katyniu 14 587 osób
Według danych sowieckich z 10 czerwca 1941 r., a więc niemal z przedednia agresji niemieckiej, w kresowych więzieniach przebywało ok. 40 tys. więźniów, w tym:
" w więzieniach tzw. Zachodniej Ukrainy ok. 21 tys. więźniów,
" w więzieniach tzw. Zachodniej Białorusi ok. 16,5 tys.,
" pozostałe ok. 2,5 tys. więźniów znajdowało się w więzieniach na Wileńszczyźnie.
Łącznie zamordowano ok. 35 tys. uwięzionych
Całkowita liczba deportowanych Polaków ok. 800 tysięcy:
" luty 1940 roku: 200-250 tysięcy
" kwiecień 1940 roku: 240-320 tysięcy
" czerwiec 1940 roku: 220-400 tysięcy
" czerwiec 1941 roku: 200-300 tysięcy
Grupę aresztowanych znajdujących się w więzieniach na Białorusi oraz Ukrainie wymordowano wiosną 1940 roku w Bykowni pod Kijowem oraz Kuropatach pod Mińskiem (łącznie 7305 osób). Około 10 tysięcy więźniów wymordowano podczas ewakuacji więzień przed nadchodzącą armią niemiecką latem 1941 roku.
Do chwili podpisania umowy Sikorski-Majski i wydania przez władze radzieckie w sierpniu 1941 aktu amnestii wobec zesłanych obywateli polskich, ponad 58 tys. spośród osadzonych w obozach, specposiołkach, kopalniach i na wolnym zesłaniu zmarło z głodu, zimna, chorób i wyczerpania spowodowanego ponadludzką pracą fizyczną i zepchnięciem na margines sowieckiego społeczeństwa.
iczbę polskich ofiar próbuje się oszacować nie w oparciu o źródła NKWD i innych organów sowieckich, a drogą porównania liczby mieszkańców polskich we wschodnich województwach II RP w 1939 roku z liczbą przesiedlonych w latach 1944-1946 oraz liczbą pozostającej na tych terenach po wcieleniu do ZSRR, polskiej ludności. Według spisu powszechnego z 1931 roku na terenie ośmiu kresowych województw zamieszkiwało 13 021 300 osób w tym 5 597 600 posługujących się językiem polskim. W 1943 roku szacowano liczbę ludności zamieszkującej na terenach uprzednio zagarniętych przez ZSRR na 11 976 000 osób, w tym około 6 milionów Polaków. Po uwzględnieniu przyrostu naturalnego, wysiedleń, oraz ewakuacji ludności z Armią Andersa brakuje w bilansie ludności do 1,5 mln Polak.
Kolejne deportacje przeprowadzone w latach 1944-1956 na przedwojennych Kresach Rzeczypospolite j objęły co najmniej 300 tys. Polaków.
Ciekawym elementem tej ekspozycji jest ściana wagonu towarowego, którym przewożono na Wschód zesłańców. W ścianie zamontowany został ekran, na którym zwiedzający mogą widzieć to, co deportowani oglądali podczas podróży na Sybir.
(...)
I wsadzić do tak wyposażonego muzeum leszczyńskich fanów demoludów i zomo.
Niech się patrzą tyle godzin ,dni, tygodni, wagonowy ekran to może zaczną się zastanawiać jak to możliwe ,że wojna zakończyła się żekomo w 1945 roku a bratnia armia radziecka wyzwalała nas do 1965 roku.
A co do kiboli to :
ładnie te kaptury nie wyglądają a zwłaszcza w samochodzie.
Aczkolwiek świat bezradny wobec państwa islamskiego więc może w tym szaleństwie jest metoda wobec reakcji świata niby cywilizowanego na neokolonializm rosyjski i niemiecki.
Był wprawdzie zaawansowany projekt samolotu wsparcia pola walki PZL-230 Skorpion
ale najpierw jedni nie kazali a później drudzy.
rozwijany w latach 90. w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie.
Pod koniec lat 80. zespół konstruktorów lotniczych PZL Okęcie pod kierownictwem inżyniera Andrzeja Frydrychewicza opracował projekt lekkiego samolotu wsparcia wojsk lądowych, dobierając pożądane cechy takiego samolotu na podstawie analiz działań wojennych w Wietnamie i w Afganistanie. Wykorzystano również doświadczenia z prac nad PZL-130 Orlik. Projektowany samolot miał być przede wszystkim zwrotny, zdatny do gwałtownych manewrów, silnie uzbrojony, zdolny do krótkiego startu i lądowania na trawiastych lotniskach przyfrontowych, odporny na ostrzał dzięki opancerzeniu, prosty i dzięki temu tani w budowie .
Opierając się na tych założeniach zaprojektowano jednomiejscowy, dwusilnikowy, turbośmigłowy samolot w układzie kaczki o udźwigu 2000 kg uzbrojenia. Silniki miały zostać zamontowane w gondolach nad kadłubem, podobnie, jak w amerykańskim Fairchild A-10 Thunderbolt II. Prędkość maksymalna miała wynosić 640 km/h, rozbieg miał wynosić 250 m, a dobieg - 220m
W 1990 MON podpisało z PZL umowę na opracowanie samolotu tego typu. Jednak wojsko zażądało podwyższenia maksymalnej prędkości samolotu do 1000 km/h i podwyższenia udźwigu do 4000 kg uzbrojenia. Zespół konstruktorski przeprojektował samolot, który spełnił te wymagania...
W 1992 zbudowano makietę samolotu i 23 grudnia 1992 przekazano ją wojsku, które w 1993 dokonało weryfikacji przydatności samolotu do przewidzianych zadań. Oględzin makiety samolotu dokonał m.in. ówczesny wicepremier Henryk Goryszewski. Weryfikacja wypadła pozytywnie, jednak kolejny rząd zadecydował o przerwaniu finansowania projektu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/PZL-230_Skorpion
Kobra 2000 - projekt lekkiego samolotu pola walki opracowanym w zespole konstrukcyjnym Włodzimierza Gnarowskiego w Instytucie Lotnictwa w Warszawie w latach 1992-1994. Miał on stanowić alternatywę dla PZL-230 Skorpion. Maszyna miała być łudząco podobna do F-16, z tym tylko, iż wlot powietrza do tandemu silników (jak w F-107) znalazł się na grzbiecie kadłuba, co pozwoliło zmniejszyć prawdopodobieńs two zassania zanieczyszczeń z powierzchni lądowiska i tym samym umożliwić samolotowi korzystanie nawet z bardzo złej jakości lotnisk polowych. Rozwiązanie to \"dotlenia\" również silniki w czasie lotu na dużym kącie natarcia
Pirania - niezrealizowany projekt samolotu pola walki, który powstał w 1991 pod kierunkiem inżyniera Tomasza Makowskiego w Instytucie Lotnictwa w Warszawie
Samolot Pirania miał być tanią w produkcji i eksploatacji maszyną realizującą zadania bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, zwalczania broni pancernej, walki z nieprzyjacielsk imi śmigłowcami i samolotami, realizującego misje rozpoznawcze i patrolowe. Przewidywano możliwość użycia samolotu do walki nad lądem jak również do wypełniania zadań nad akwenami morskimi. Główną ideą przyświecającą projektowi była niska cena przyszłego samolotu. Zakładano, że musi ona zamknąć się w sumie 3 mln USD w wersji podstawowej (rok 1991)
W 1976 w Instytucie Lotnictwa rozpoczęto prace nad projektem wstępnym samolotu, mającego zastąpić TS-11 Iskra. Projekt wstępny zakończono w 1978, a samolot otrzymał oznaczenie I-22 Iryda. Funkcję Głównego Konstruktora pełnił inż. Ryszard Orłowski.
W maju 1994 zastosowano nową awionikę firmy Sagem[1]. W 1997 powstała wersja M96, z przebudowanym skrzydłem (z klapami Fowlera i usterzeniem oraz awioniką firmy Sextant Avionique), którą oblatano 16 sierpnia 1997. Wszystkie pierwsze loty prototypów wykonał pilot doświadczalny Instytutu Lotnictwa, inż. Ludwik Natkaniec. W ramach projektu budowy polskiego samolotu szkolno-bojowego zrealizowano największy w historii polskiej techniki lotniczej program badań zmęczeniowych głównych zespołów struktury nośnej samolotu.
W latach 1992-1996 w 58 lotniczym pułku szkolnym użytkowano 8 egzemplarzy samolotu Iryda. Łącznie na linii montażowej znalazło się 19 Iryd, ale nie wszystkie zostały ukończone.
W 1976 roku przeprowadzał w Indiach próby w locie korkociągu na wyeksportowanyc h tam samolotach TS-11 Iskra.
Kolejnym wielkim wyzwaniem były próby nowego odrzutowego samolotu szkolnego 1-22 Iryda. Inż. L. Natkaniec został włączony do zespołu przeprowadzając ego próby tego samolotu i odgrywał w nim wiodącą rolę. 05.03.1985r. dokonał oblotu pierwszego prototypu tej nowej konstrukcji. Po zademonstrowani u prototypu Irydy przed Ministrem Obrony Narodowej, w 1.08.1985r. otrzymał awans na porucznika i honorowy kordzik. Próby samolotu były kontynuowane i kiedy 1.03.199r. przeszedł formalnie na emeryturę uczestniczył w nich dalej na zasadzie umowy.
Nie chcieliśmy własnego samolotu któryego chciały kupować Indie, na którym mógł latać nawet emeryt.
Samolotu który mógł posłużyć jako punkt wyjścia do budowy własnego myśliwca.
Patrzymy jak Ukraina prosi bez skutku o broń a właściwie o sprawiedliwość- bezskutecznie.
Co nam zostało jak nie kibole -poboru nie ma.
Naród zatracił zdolność analitycznego myślenia.
Ale rząd wyciągnął wnioski z histori.
Zlikwidował jej nauczanie .
A kto kupił Tu 154 M o nr 102 ???????????????
Nie wiem a wy?
To był ostatni polski samolot rządowy .
A oto podobna historia
CF-105 Arrow
Pięć zbudowanych egzemplarzy samolotu oraz dokumentację techniczną pospiesznie zniszczono w krótkim czasie po zatrzymaniu prac, rzekomo w obawie przed szpiegostwem. Decyzję o porzuceniu projektu, jako kontrowersyjną, krytykowano przez wiele lat.
W tworzeniu tego samolotu, jako piloci doświadczalni, brali udział polscy inżynierowie Janusz Żurakowski[1] i Władysław Potocki\\l \"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Avro_Canada_CF-105_Arrow
O co mi właściwie chodzi?
Kto czyjego rozumu słucha na swój sro.